Mis on shibari?

Jaapani keelsel nimisõnal shibari on mitu tähendust: siduv, määrus, limiit, (lepinguline) siduv periood. Alternatiivina kasutatav tegusõna kinbaku, tähendab tihedalt sidumist, tihe sidumine, (seksuaalne) side.

Seega algselt kasutati sõna shibari mustrite ja visuaalsust väljendava sidumise puhul ning kinbaku mõistet seostati erootika ja sadomasohismiga.

Tänapäeval enam nii konkreetset eristamist ei kasutata, paralleelselt on käibel mõlemad variandid ning protsess ise on olulisem kui terminoloogia.

Shibari ajalugu on värvikas gobelään väljamõeldud, ümbermõeldud, fantaseeritud ja fetišeeritud stsenaariumidest võimuvahetusest, vangistusest ja vaimustusest. Tänaseks on aga shibari tabuteemadest välja jõudnud ning arenenud omaette kaasaegseks kunstivormiks koos visuaalsete mustrite ja õhus rippumisega.

Nii võibki saada täiesti erinevaid kogemusi, olenevalt sellest, kas sidumise eesmärk on esteetiline, glamuurne, sport, võitlustehnika, terapeutiline, jooga, meditatsioon, tantristlik, romantiline, erootiline, seksuaalne jne. Ja need omadused ei eksisteeri kunagi üksinda, sest shibaris on kaks osapoolt. Seega võib korraga avalduda kunstiline-, terapeutiline-, erootiline-, sportlik potentsiaal jne. Mõned inimesed keskenduvad rohkem sellele või tollele. Praktika ise aga ei eksisteeri ilma seda praktiseerivate inimesteta ning köite puudutus võib olla ettearvamatu mõjuga.

Kuna teise inimese kinni sidumine toob enamasti kaasa abitu seisundi, on eriti oluline shibariga tegelemise juures vastastikune usaldus ja piisavad teadmised anatoomiast ja tehnilistest võtetest, et minimaliseerida ohte. Üks kõige olulisemaid teemasid on õige köie pinge. Seda nii ohutuse vaatenurgast kui ka meeldiva kogemuse saamise poole pealt.

Seetõttu on päris nullist algajana väga raske ainult internetist leitavate materjalide abil omal käel õppida ja soovitame pigem reaalis toimuvaid koolitusi külastada. Samal põhjusel eelistavad ka edasijõudnud ning samuti õpetajad ise alati võimalusel reaalsetel workshoppidel käia ennast pidevalt edasi täiendamas.

Shibari võib olla ka lihtsalt lõbus!

Scroll to Top